perníčky, zákusky

Medové kokosky 

15 dkg medu, 15 dkg krystalového cukru, 4 bílky, 10 dkg kokosové moučky, 5 dkg hrubé mouky nebo strouhanky

Med, cukr a bílky šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí. Přisypeme kokosovou moučku a mouku nebo strouhanku. Ze studené masy děláme pusinky, klademe je na vymazaný plech a v mírně teplé troubě pečeme.

Datlové medové tyčinky  

20 dkg cukru, 10 dkg vroucího medu, sníh z 5 bílků, 25 dkg datlí, 15 dkg mandlí nebo vlašských ořechů, dortové oplatky, čokoládová poleva

Ve vodní lázni ušleháme sníh z bílků, přidáme  cukr a do sněhu tenkým proudem vlijeme horký med. Zhoustlou masu šleháme do prochladnutí, Pak do ní vmícháme nasekané datle a na lístky pokrájené mandle. Masou natřeme bílé dortové oplatky asi 3/4 cm silné a dáme je sušit. Nakonec je rozkrájíme na tyčky, které ozdobíme mřížkami z čokoládové polevy.

Vánoční medové perníčky

Ve větší  míse rozmícháme  6 vajec s 300 g  moučkového cukru a přidáme 200 g tekutého vlažného medu, 100 g Hery, pro kypření nezapomeneme na jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Přidáme jednu polévkovou lžíci směsi mletého koření (skořice, hřebíček, anýz, fenykl, badyán). Za stálého míchání přidáme asi 1 kg hladké mouky sypané přes síto.
Těsto válíme po částech na dostatečně pomoučněném válu a vykrájené tvary klademe na plechy vyložené pečícím papírem. Po vytažení z trouby perníčky ihned ještě za horka potíráme rozšlehaným vajíčkem obarveným kakaem (perníčky budou mít krásně tmavý a lesklý povrch, na němž vynikne bílé zdobení).
Na polevu potřebujeme 1 bílek a moučkový cukr prosetý přes velmi jemné síto. Cukr postupně přidáváme k  bílku. Mícháme tak dlouho, až je poleva hustá a téměř nestéká. Naplníme kornoutek nebo mikrotenový sáček, ustřihneme špičku a zdobíme. Aby nám poleva neoschla, přikryjeme misku vlhkou utěrkou. Vánoční perníčky pečeme s určitým předstihem. Pokud chceme, aby byly vláčné a poleva nám neopadala, skladujeme je na chladném místě.