přeleták

Při vhodném ošetřování by nemělo docházel k situaci, kdy se včelstva dostanou do rojové nálady. Někdy ovšem nastanou okolnosti, že přes všechnu snahu se nám takto stane a včely začnou narážet matečníky, (viz obrázky). Mnohdy bývají velice rafinovaně umístěny a pokud se budeme snažit zabránit vyrojení vyřezáváním matečníků, musíme včelstva prohlížet opravdu pečlivě. Jedním z možných řešení je tvorba přeletáku. Metoda to není složitá, ale vhodná do včelnic, ve včelíně její provedení bez česen pro horní nástavky není možné.
Podstata této metody spočívá v oslabení původního včelstva. Původně medníkové nástavky položíme na dno, přidáme rámeček s matečníkem. Oddělíme mezidnem s česínkem, plodiskové nástavky položíme nahoru (nebo nástavky oddělíme igelitovou folií a v horním nástavku otevřeme očko) . Takto dočasně vytvoříme dvě včelstva. Létavky se vrátí do spodních nástavků. Protože se zde nenachází plod, je spotřeba medu minimální, takže i při zhoršené aktivitě sběru sladiny můžeme později vytáčet med. V horním, původně plodištním nástavku, zůstala matka s plodem. Protože včelstvo je radikálně oslabeno, samo zruší naražené matečníky.
Po vyběhnutí matečníku a oplození matky v dolních nástavcích můžeme
- včelstva přes noviny opět spojit. Necháme na včelkách kterou matku si vyberou.
- můžeme jednu z matek nějak použít (pro výměnu v horším včelstvu, pro tvorbu oddělku a pod.)
Pokud je to možné, vytočíme ze spodních nástavků med v takovém čase, než je nová matka zaklade.

Na obrázku vlevo je původní stav - vysoký a nízký plodiskový nástavek, dva nízké medníkové. Vpravo jsou medníkové nástavky umístěné na dně, folií oddělené horní nástavky, nízký a vysoký plodiskový nástavek. Otevřené očko plní funkci česna.

 

Ta samá situace, pouze s nízkými nástavky.

 

A praxe... Neměl jsem zrovna po ruce mezidno a vysoké nástavky nemají veliká očka. Jednoduše jsem tedy horní nástavek položil na jiné dno.


Obrázky v původní velikosti najdete ve  Fotogalerii.