Představení se

Aktualizace 26.12.2016

Jmenuji se Josef Šamalík ( alias Vilík :) - to po otci, který se jmenoval Vilém ), bydlím a včelařím nedaleko Boskovic. Včelařskou praxi  provádím od roku 1981. Nejsem nikterak ekonomicky vázán na  včelařskou výrobu, takže včelařím pouze pro radost.
V současné době mám včely umístěny na dvou  stanovištích. Je to včelín a kočovný vůz s úly rámkové míry 42*27,5 cm, takzvaná slovenská míra. K těmto nástavkům mám ale vyrobeny nástavky na rámkovou míru 42*17 cm a 42*13 cm (vždy 10 rámečků v nástavku), takže se vlastně jedná o modifikovaný systém Dadant. Současně zkouším rámkovou míru 42*35 cm. Včelařím na hranicích  chráněné krajinné oblasti Moravský kras.  
Samozřejmě je prioritou výroba medu. Snažím se ovšem i o chovatelskou činnost, která spočívá v chovu kvalitních matek. V současné době jsou ve včelstvech matky kmene Singer, ale hlavně Slovinka a Vigor. Jedná se o mírné včely s vynikajícím medným výnosem.
Provozní metody zde, alespoň prozatím, nebudu rozepisovat. Jsou naprosto standardní, tak, jak jsou popsány v odborné literatuře. Snad jen dodám, že se neřídím kalendářem, ale snažím se více - méně jednat s citem tak, abych vyhověl momentálním požadavkům včel a sladil je s mými představami.
A neodpustím si poznámku pro případné šťouraly :)  : chov včel je možno provádět mnoha a mnoha způsoby a mnoha a mnoha způsoby lze docílit slušných výsledků. Cokoliv zde bude popsáno není dogma a jediný správný postup. Co můžu doporučit nejen začátečníkům je - vyslechnout více názorů a pak si vytvořit svůj pohled na věc.

Ať nám to bzučí!