Další medové nápoje

Jahodové mléko s čokoládou

1/2 l mléka, 1/4 l čerstvých nebo mražených jahod, 3 lžíce strouhané čokolády, 5 lžic medu.

Do mixeru vlijeme vychlazené mléko, přeprané, vyzrálé očištěné jahody čerstvé nebo stejné množství mražených, přidáme tekutý med a strouhanou čokoládu. Rozmixujeme a podáváme s oplatkou. 

Horká citrónová limonáda

4 citróny, 8 lžic medu, 1 l vody, citrón na zdobení.

Do zahřátých sklenic rozdělíme med, přidáme vylisovanou a procezenou citrónovou šťávu a dolijeme vroucí vodou. Zdobíme plátkem oloupaného citrónu. Ihned podáváme.  

Nápoj stoletých

 30 g sušených bobulí černého bezu, 50 g medu, půl litru vody.

Sušené bobule černého bezu dobře propláchneme, rozmačkáme, dáme do půl litru studené vody a hodinu vaříme. Necháme odstát a přecedíme. Potom nápoj znovu zahřejeme, ochutíme medem, podáváme hostům horký.

Horká jablečná limonáda

3 lžíce medu, 4 jablka, kousek celé skořice, špetka pomerančové kůry (chemicky neošetřené) 4 dcl vody.

Med rozdělíme do tří pohárků. Celá jablka i se slupkou a jaderníky rozkrájíme. Přidáme skořici, strouhanou kůru a 5 minut povaříme. Horký nápoj procedíme přes plátno na med. 

Káva po bosensku

4 lžičky mleté kávy, 4 malé šálečky, 1,5 dcl vody, med.

Do suché kovové džez vy nasypeme jemně semletou kávu, džezvu postavíme na teplo, zahřejeme a když káva za voní, zalijeme ji vařící vodou, oslazenou medem. Kávu necháme přejít varem, odstavíme z tepla a zakápneme několika kapkami studené vody, aby sedlina padla ke dnu džezvy. Kávu naléváme do malých porcelánových šálků. Ke kávě podáme ovocnou šťávu, aby nepřišla rovnou do prázdného žaludku. 

Čajová limonáda

Do poháru nalijeme šťávu z poloviny pomeranče, přidáme 200 ml dobře vychlazeného čaje, nápoj osladíme 1 lžící medu a zamícháme. Ozdobíme kolečkem citrónu a podáváme.  

Jablková limonáda

Do poháru nalijeme 250 ml jablkového moštu, 10 ml citrónové šťávy, přidáme lžíci medu, zamícháme, dolijeme sodovou vodou a podáváme s ledem.  

Vaječné mléko s medem

1 žloutek, 50 g medu, 2/10 I mléka a vhodný pohár.

Do hrnku dáme žloutek, přidáme med a dobře promícháme. Za neustálého míchání přiléváme postupně horké mléko. Hotový nápoj přecedíme přes sítko do poháru a podáváme. 

Medový nápoj

Ve velké sklenici důkladně promícháme I I vody se šálkem medu. Takto připravený nápoj se podává vychlazený.  

Mrkvová nebo jablečná šťáva

2 mrkve nebo 2 jablka, případně 1 mrkev a 1 jablko, 1 malá lžička medu.

Jablka zbavíme slupky, mrkev oškrábeme, postrouháme a přepasírujeme přes převařenou tkaninu (gáza). Získanou šťávu osladíme medem. Podáváme dětem, nebo jako dietní nápoj.  

Jablkové mléko

8 dcl mléka, 2 jablka, mletá skořice, med.

Oloupaná jablka bez jadřinců nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme s vychlazeným mlékem a skořicí. Podle chuti osladíme medem.  

Jablkový jogurtový nápoj

3 lžíce medu, 1 jogurt, 2 dcl mléka, 3 jablka, vanilkový cukr.

Jablka oloupeme, zbavíme jaderníků, ustrouháme a rozmixujeme s medem a jogurtem.