Mateří kašička jako lék

Z výsledků výzkumů a zkušeností vlastních i mnohých pacientů a včelařů, lze mateří kašičku užívat při následujících onemocněních: 

1. Mateří kašička má velmi příznivý účinek na psychiku člověka, návrat do životní radosti a ústup netečnosti. Lidově řečeno - člověk se cítí povznesen nad poměry.

2. U průduškového astmatu, zvláště způsobeného opakující.mi se bakteriálními záněty, jsou výsledky velmi dobré. U astmatu na podkladě pylu a různých prachů dochází ke zlepšení stavu. U nás dělal pokusy dr. Pavlík v Luhačovicích  s velmi dobrými výsledky. Dle zkušenosti přirozená (nativní) kašička má lepší efekt jako Iyofilizována.  

3. Mateří kašička je uznávané antisklerotikum zvláště u arteriosklerózy mozkové. U arteriosklerózy s nízkým tlakem zvyšuje nepatrně krevní tlak. Naproti tomu u arteriosklerózy s vysokým tlakem v kombinaci s propolisem nebo pylem dochází ke snížení krevního tlaku.
4. Léčí stavy po srdečním infarktu. Zde mateří kašička působí na vylepšení psychiky, stejně dobře účinkuje u anginy srdeční, přidáme-li propolis, zvyšuje se její účinek. 5. Zlepšuje stavy po mozkové mrtvici, zvláště působí proti oedemu mozku v okolí krvácení. U obrn urychluje a podporuje rehabilitaci.

6. U sklerózy mozkomíšní (sclerosis multiplex) a ostatních skleróz má velmi dobré výsledky, prodlužuje stádia klidu a zkracuje ataky zhoršení.
7. Působí příznivě u degenerativního onemocnění zlepšením psychiky a návratem životních radostí.
8. Při konzervativní léčbě žaludečního a duodenního vředu v kombinaci s medem a propolisem: Nalačno ráno kašičku, půl hodiny před jídlem 25-35 kapek propolisové tinktury 3x denně. Ostatní životospráva nutná (spánek, zákaz kouření).
9. Při nespavosti v kombinaci s medem zlepšuje tělesnou kondici a spánek.
10. U žen po přechodu, zvláště při zádumčivosti a depresi, zlepšuje náladu a vrací zájem o životní radosti.
11. Snižuje toxitu léků a vylepšuje činnost jater. Můžeme ji podávat při užívání ostatních léků.
12. Při vředovém zánětu sliznice ústní společně s propolisem má velmi dobré výsledky.
13. Stejně dobré výsledky jsou při kožních vředech po celém těle, nebo při trudovitosti obličeje.
14. Kašička působí příznivě při léčbě ekzémů.
15. U lupenky v kombinaci s propolisem zvláště čerstvých stadií má mateří kašička efekt.
16. U diabetického onemocnění s poškozením výživy dolních končetin ucpáváním drobných tepének (Endarteritis diabetica) a u ostatních endarteritid se osvědčila nativní kašička 0,5 g denně pod jazyk po 40 dnů se současným podáním propolisové tinktury.

Dávkování mateří kašičky a způsob užívání

Na začátku léčby mateří kašičkou doporučovaly se dávky od 50 do 150 mg denně nativní mateří kašičky, tj. 1-3 dražé Vitaaplinolu u dospělého organismu. Tato dávka se hodí při preventivní léčbě. Chceme-li užít mateří kašičky při nárazové léčbě nemocí, u nichž se mateří kašička doporučuje, dáváme denně dávku 1/3 až 1/2 g nativní kašičky pod jazyk po dobu 40 dnů. Potom uděláme týdenní až 14denní přestávku a dáváme udržovací dávku 1-3 g do medu na každý měsíc vždy tak, aby mezi dávkou byla týdenní až 10 denní přestávka. U dětí dáváme dávku poloviční, aby celková dávka odpovídala na rok tolik gramů, kolik má dítě let. Dáváme-li mateří kašičku do medu, dává se 1 g do 50-250 g medu, ve kterém se dobře rozmíchá a ponechá v ledničce při teplotě 5-0 °C. Některé prameny doporučují opatrnost v dětském věku, nedoporučují mateří kašičku v těhotenství, jiné zase doporučují mateří kašičku při komplikacích v těhotenství. V dětském věku lze bez obav přijmout pravidlo: Kolik roků věku, dvojnásobek mateří kašičky na rok. Polovina gramů mateří kašičky na 6 týdnů, zbytek se rozdělí na každý měsíc do medu na zbylé měsíce.