Jak skladovat med?

Vysoký obsah cukrů působí do značné míry samokonzervačně, přesto je však nutno při skladování dodržovat určitá pravidla! 

  • med skladujeme při teplotě do 15°C

  • v suchých místnostech do relativní vzdušné vlhkosti 60 %

  • chráníme ho před přímým slunečním světlem

  • k uskladnění používáme výhradně nádoby ze skla, kameniny, hliníku, smaltovaného nebo
    pocínovaného plechu

Ve vhodných podmínkách si med udrží plně kvalitu 2 roky.

 

Proč některé medy krystalizují? 

Aktualizace 21.7.2013

Květové medy krystalizují zpravidla dříve než medy lesní. Krystalizace květových medů je způsobena většinou vyšším obsahem glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu.
Krystalizace je přirozená vlastnost květových i lesních medů. Zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vlastnosti.

Takový med je možné rozehřát ve vodní lázni opatrně do 45°C. Pozor na přehřátí medu nad 50°C, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu  medu.

V žádném případě není krystalizace na závadu! Naopak!
Zkrystalizovaný med je známkou pravosti!!
Pouze med, který byl přehřán na vyšší teplotu než 50 °C je stále tekutý (jedinou výjimkou potvrzují pravidlo je akátový med, který nekrystalizuje). Standardně  prodávám med zkrystalizovaný. Pokud si však přejete med tekutý, rád Vám jej šetrně rozehřeji v zařízení, které má termostat a není tedy možné překročit určitou tepelnou hranici.

Leták Českého svazu včelařů vysvětlující krystalizaci.

 

SLOŽENÍ MEDU 

fruktóza 30-38%    
glukóza 26-33%    
sacharóza 1-10%
vyšší cukry 1-10%
voda 17-20%
enzymy 0,1-0,6% : glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza
vitamíny 0,1% : kys. pantotenová, B1, B2, B3, biotin, C
minerálie 0,1-1,0% : draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď  organické kyseliny 0,1-0,5% : pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová a další   aminokyseliny 0,1-0,5% : fenylalanin, prolin, alanin, valin a další
hormonální látky: noradrenalin, acetylcholin, adrenalin, dopamin, látky z mateří kašičky     barviva: rutin, kverutin, akacetin a další
vonné látky: diacetyl, acetaldehyd a více než 50 dalších. 

A pro porovnání...
Co obsahuje řepný cukr? 

sacharóza 98%
voda 0,5%
nestravitelné látky 1,5-2%

 

Jiné druhy medů?

Původně jsem tady chtěl popsat výrobu "medu" z pampelišek, či jiných rostlin. Přestože výsledky jsou díky spoustě cukru sladké a mohou mnoha lidem i chutnat, NEMAJÍ tyto substance s MEDEM NIC SPOLEČNÉHO!!!! Med jak jej známe a který hlavně ze zdravotních důvodů používáme nejde ničím nahradit!!