Filtrovaný med

Pozor na tzv. filtrovaný med!
(aktualizováno 7.7.2013)


Už také ve směsích na našem trhu, na etiketách je uveden, někde malým písmem. A některý zákazník si může myslet, že co je filtrované, je kvalitní a lepší než nefiltrované!

Ultrafiltrovaný med - krok ku předu nebo zpět v kvalitě potraviny?

Vyhláška pojednávající o požadavcích na kvalitu medu a jeho zpracování jasně stanoví, že do medu, má-li být jako potravina, která je produktem včel, pro zákazníka deklarován, nesmí být žádné další látky přidány - ovšem ani z něho odebrány (s výjimkou odstranění hrubších, převážně voskových příměsí). Přesto však připouští tzv. filtrovaný med, což je ve skutečnosti med ultrafiltrovaný.

Je-li med zpracováván do obchodního balení, je nezbytností vícestupňová filtrace. Provádí se cezením zpravidla nejprve na hrubších sítech, následně průchodem tkaninovými filtry o velikosti ok 400, 200 a 100 mikrometrů. To vede k odstranění všech dalších větších mikroskopických částic, které jsou sice pouhým okem obtížně viditelné, avšak mohou být příčinou zákalu a rychlejší krystalizace medu. Med tím získá spotřebitelsky žádoucí vzhled, nikoli však již nějaké lepší chuťové či biologické kvality.

Zdokonalování filtračních technologií vedlo již v 80. letech minulého století a zejména pak od koncem 90. let k rozvoji metod ultrafiltrace medu - tj. jeho cezení na filtrech o velikosti otvorů pod 10 mikrometrů. Metoda umožní spolehlivě odstranit prakticky veškeré mikroskopické příměsi medu a ponechat tak pouze tekutý "chemický" podíl. To má i další "výhodu" pro výrobce. Odstraněním pylových zrn zmizí hlavní důkaz o původu medu - tj. již není možno prokázat z jakých rostlin a kterých oblastí tento med pochází. Odtud je pak již jen krůček k dalším manipulacím s medem - smísení s medem, který neprodělal ultrafiltraci a tyto, ovšem jiné a na trhu žádoucí znaky svého původu vykazuje. Je pak často nemožné dokázat, že produkt není tím, za který se vydává - za jiný, v daném okamžiku lépe obchodovatelný med.

Co říci závěrem? Med je přirozený, stabilní a přitom biologicky aktivní produkt. Tím by měl zůstat. Postupy vycházející z dalšího zpracování ultrafiltrovaného medu tomu ovšem nepomáhají. A proto nejmenší riziko koupě ultrafitrací poškozeného medu má prozíravý zákazním a milovník kvality při nákupu medu přímo u svého včelaře. Tento způsob totiž umožňuje tu nejlehčí dohledatelnost původu kupovaného zboží.

Převzato z letáku přiloženého k časopisu Včelařství 3/2008.

 

a Jak to dělám já?

Při vytáčení medu používám pocínovaná nebo nerezová síta zakoupená ve včelařských prodejnách nebo v domácích potřebách. Tato síta zbaví med velkých hrubých nečistot (pojem nečistota - viz níže). Při stáčení medu do sklenic pak používám plovoucí síto z materiálu UHELON, který má očka o velikosti asi 0,4 - 0,5 mm, zakoupit je možno ve včelařských prodejnách. Některé medy  není možno takto cedit, protože např. mnohý medovicový med je tak hustý, že zůstane v UHELONovém sítu "viset".

Nečistota - při vytáčení medu se cezením oddělují větší kousky vosku, který se při vytáčení ulomí z plástů, nebo kousky víček (žádný plást medu není víček dokonale zbaven) a podobně. Při stáčení medu do sklenic se pak cezením medu oddělí menší kousky vosku, které prošly větším sítem.
Přesto v medu zůstanou maličké kousky vosku které projdou síty, pyl. Protože med je hustý, vyplavou na povrch, kde se mohou např. lžící posbírat. V žádném případě to však není na škodu!! Například vosk z víček může obsahovat částice propolisu, který med obohatí o další léčivé složky.