Čaj 

je nejen u nás, ale téměř na celém světě velmi oblíbený nápoj a to pro svoje dobré vlastnosti, neboť povzbuzuje nervovou soustavu a podporuje trávení.
Podmínkou dobré úpravy čaje je především dobrá voda. Aby čaj byl lahodný nápoj, je potřebné, aby se voda přivedla jen do bodu varu, ne převařená, tj. taková, která delší dobu vaří.
Pro dobrou přípravu nesmíme použít ani kovové nádobí, ani tzv. čajové vejce, které je též z kovu. Na přípravu čaje je nejvhodnější čajová konvice z jenského skla nebo porcelánu.  

Lesní čaj

10 g sušených černicových listů, 10 g sušených malinových listů, lOg sušených listů jahodových, 1,5 1 vody, med podle chuti.

Směs sušených listů vložíme do vroucí vody, necháme přejít varem, potom ihned odstavíme a necháme 6 minut vyluhovat. Potom čaj přecedíme, osladíme a podáváme. Můžeme přidat citrónovou šťávu.
6 porcí 

Čaj Zlatý podzim

 I 1 vody, 50 g medu, 50 g sušených šípků, 50 g sušených jeřabin:

Šípky rozdrtíme, jeřabiny opereme a smícháme se šípky. Vše zalijeme vařící vodou a 10 minut povaříme. Necháme 5 hodin stát, potom přecedíme přes jemné plátno. Osladíme dle chuti medem.  

Šípkový čaj

1/4l vody, 3 kávové lžičky sušených šípků a med  podle chuti.

Vodu uvedeme do varu, přidáme šípky a 10 minut povaříme. Potom přecedíme, dle chuti osladíme medem a hned podáváme. Tento čaj je zvlášť  bohatý na vitamín c. Delším vařením šípků ničíme vitamíny.  Pouze spařujeme. 1 porce.  

 Čaj z jablečných slupek

 I litr vody, 2 plné hrsti jablečných slupek, I lžička čaje, med, citrónová šťáva.

Propláchnuté slupky zalijeme studenou vodou" a pod pokličkou vaříme 5 minut. Vsypeme čaj, odstavíme a necháme 5 minut vyluhovat. Ocedíme, okyselíme citrónovou šťávou a osladíme medem podle chuti. Čaj je chutný, osvěžující a možno jej podávat teplý či studený.  

Čaj s medem :

Na 1 litr čaje přidáváme 2 lžíce medu. Hotový čaj osladíme medem, scedíme do šálků a ihned podáváme.  

Čaj s mlékem a medem

8 dcl silného čaje, 2 dcl mléka, asi 70g medu.

Hotový čaj osladíme medem. Do šálků scedíme vroucí mléko a dolijeme horkým čajem. Můžeme dosladit medem.  

Citrusový čaj

Necelý litr středně silného čaje, šťáva z jednoho pomeranče a z jednoho menšího citrónu, med.

Do scezeného čaje přidáme obě šťávy a přes sítko přelijeme do šálků. Osladíme medem dle chuti.  

Šumavský čaj vánoční

5 g indického čaje, několik snítek suché mateř doušky, 5 dcl vody, 4 vrchovaté lžičky medu.

Do nahřáté čajové konvice vsypeme čaj, zalijeme vroucí vodou a necháme 4 minuty vyluhovat. Do při- pravených šálků dáme vrchovaté lžíce medu, zalijeme horkým čajem a do každého šálku dáme malou snítku mateřídoušky.  

Hřebíčkový čaj

3 lžíce medu, 3 lžičky čaje, 1 litr vody, šťáva z poloviny citrónu, půl lžičky mletého hřebíčku.

Čaj a hřebíček spaříme ve vařící vodě a necháme vyluhovat. Pak přecedíme, vmícháme med a přidáme citrónovou šťávu.

Horolezecký čaj

5 g ruského čaje, 8 g polámané skořice, 6 dcl mléka, 4 lžičky medu, lžíce cukru, čerstvá pomerančová kůra (chemicky neošetřená).

Do předehřáté čajové konvice vsypeme čaj, nalámanou skořici a zalijeme vroucím mlékem. V uzavřené konvici ponecháme 5 minut vyluhovat. Do šálků dáme po vrchovaté lžíci medu, trochu cukru, přes sítko přilijeme čaj, pomerančovou kůru několikrát přeložíme a šťávou z ní nápoj ochutíme.