proti hlodavcům

Ačkoli se to možná nezdá, největším škůdcem nejen včel je - sám člověk, homo sapiens sapiens. I když v mnoha případech označení člověk moudrý kulhá na obě nohy a zasluhoval by s bídou označení homo erectus, člověk vzpřímený. Nicméně bych chtěl popsat způsoby boje proti hlodavcům, kteří nám zejména v zimním období mohou způsobit ztráty na včelstvech. 

V podstatě může prostředky boje proti hlodavcům rozdělit do několika základních skupin. Jedná se o prostředky chemické, biologické, prostředky elektronického boje a mechanické (teď jste si možná vzpomněli na hodiny branné výchovy :) ). Tyto můžeme dále rozdělit na zábrany a nástražné systémy.
 

Chemické (otravné) bojové prostředky.

Tyto lze zakoupit například v drogeriích, kde nám i odborně poradí. Dle návodu připravíme dávkování závislé na rozsahu napadení.  Výhody - doporučuji použít v těch oblastech, které nejsou pod naší neustálou kontrolou, ovšem zvážit kombinaci s biologickými prostředky!!

Biologické prostředky.

Ačkoli název zní dosti vědecky, s největší pravděpodobností se bude jednat o kočku domácí. Jedná se o spolehlivou zbraň, i když mnohdy obtížně ovladatelnou. Jeví dostatek intelektu a není možno nasadit dle vlastního uvážení. Kočka bojuje dle svého vlastního rozumu. Doporučuji vytvořit vhodné podmínky v letních měsících, které se nám v zimě zúročí. (Uvedu na příkladu - kocour má v létě pelíšek přímo na úle, kde se vyhřívá. Místo je u něj natolik oblíbené, že se na ně průběžně vrací, přitom loví nevítané hlodavce). Pozor na kombinaci s chemickými zbraněmi  a nástražnými systémy.

Prostředky elektronického boje

 Nejsem si jistý jejich dostupností v běžném prodeji, každý šikovný elektrotechnik si je může zhotovit sám. V principu se jedná o zařízení, které vydává ultrazvuk, pro lidské ucho neslyšitelný, avšak pro hlodavce natolik nesnesitelný, že napadené území opouští. Vliv na včely nebyl v odborné literatuře popsán.

Mechanické zábrany

Může se jednat o více provedení, záleží na důvtipu obránce území (včelaře. Nejjednodušším a nejrozšířenějším prostředkem mechanických zábran je pravděpodobně mateří mřížka upevněná na česně a  zabraňující hlodavcům vniknutí do úlu. Tím je včelstvo ochráněno, nedochází však k hubení škůdců.

Mechanické nástražné systémy

V principu se jedná o jednoduché nástražné systémy, kdy je bicí mechanizmus zajištěn přímo v  nášlapné plošce s upevněnou návnadou. Při narušení dojde k pohybu této plošky, tím se uvolní bicí mechanizmus a dojde k zabití narušitele. Zdrojem energie je natažená pružina. Zjednodušeně řečeno,  jedná o myší pasti, k dostání ve specializovaných obchodech (Kovomat, železářství a podobně). Výhody - jasná a zřetelný smrt škůdce, možno kombinovat s chemickými prostředky, mechanickými zábranami i elektronickými prostředky. Nevýhody - pouze jednorané zbraně, nedoporučuji kombinovat s biologickými prostředky.

Doufám, že jsem mnohým udělal jasno, co se boje proti hlodavcům týče. Jen doufám, že nebude vše brát až tak doslovně vážně, i když v principu je vše naprosto správně! SMRT MYŠÍM!